2024. október 2.

Fókuszban AI volt és persze az, hogy maga a technológia hogyan jelenik meg a tréningeken és magában a szervezetfejlesztésben. Természetesen ezt a cikket is ellenőriztettük az AI-al, íme:

A szöveg összességében jól megírt, de van néhány javasolt változtatás és finomítás:

Érdekesen indult a felvezetés, ugyanis az egész napos programot is a mesterséges intelligenciával tervezték meg. Rendhagyó volt az előadók bemutatkozása; voltak nagy nevetések és meglepődések, ugyanis bár az előadók a teremben ültek és saját szövegeiket hallhatták, nem maguk promótálták a témákat. Felmerült bennem, a sokadik bemutatkozó AI-videó után, hogy melyik a legjobb megoldás, milyen előnyökkel és hátrányokkal jár: az asztalról kézbe vehettük a programfüzetet, kérdezhettünk a témáról személyesen a trénerektől, és figyeltük őket a még kissé botladozó AI-előadásban. Mindenesetre vicces volt ugyanazzal a hanggal hallgatni a különböző emberek témafelvezetését. Néha nem sikerült a technikának a mondat végén levinni a hangsúlyt, a testtartás is fix volt, és a sokadik videó után valamilyen szinten az ember elvesztette az érdeklődését a monoton hanghordozás miatt.

A programok azonban változatosak voltak, amelyeket már személyesen tartottak meg. Kaptunk tippeket arról, hogyan lehet a technológiát hasznosan alkalmazni egy tréning megtervezéséhez. Volt, aki a kérdőívek elemzéséhez kapott segítséget, mert sokkal gyorsabban tudott adatokból dolgozni, mint az emberi agy. Volt olyan tréner is, aki arról számolt be, hogy egy nagyobb létszámú workshopon hívta segítségül, mert megoldásokat kerestek egy adott problémára, és mivel minden résztvevő a saját megfogalmazása szerint írt be kérést a ChatGPT-be, ezért változatos megoldások születtek. A fiatal generáció üdvözölte, hogy egy továbbképzésen is lehet már használni ezt a ma még újdonságnak ható dolgot. Az idősebb generáció pedig a fiataloktól is kapott segítséget a használatban.

Felmerült az a gondolat is, hogy egy új technológia megjelenésénél kezdetben alábecsüljük, később viszont túlbecsüljük azt. Hasonló volt ez például az internet megjelenésével is, amikor még nem láttuk a benne rejlő lehetőségeket, nem tudtuk kezelni, és nem voltak olyan információk, amelyeket hasznosnak véltünk volna, és amelyek alapján magabiztosan használtuk volna. Manapság hogyan zajlik ez? Az internet ott van a mindennapjainkban, élvezzük a gyorsan fellelhető és elérhető információk halmazát. Valószínű, hogy nem lesz ez másként az AI esetében sem.

Egy biztos: minden tréner hangsúlyozta, hogy jók a technikai újítások, tanulnunk kell, hogy jól tudjuk használni, ugyanakkor az emberi kapcsolatok, a személyes találkozások és az érzelmek megélése még szerencsére rajtunk, embereken múlnak. Így van ez a magánéletben és a szervezetekben is.

A javaslatok elsősorban a mondatszerkezetre és a stílusra vonatkoznak, hogy gördülékenyebb és egyértelműbb legyen a szöveg.

Hiába az ellenőrzés, utólag mégis finomítani kell egy kicsit – szerk.